Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan nie najlepszym miejscem na starośćAnalizując najnowszy raport Global AgeWatch Index, który informuje o jakości życia osób po sześćdziesiątce w 96 krajach możemy dojść do wniosku, że Tadżykistan nie jest najlepszym miejscem na jesień naszego życia. Najlepsza starość czeka mieszkańców Norwegii i Szwecji, najtrudniejsza ludzi z Afganistanu i Mozambiku. Tadżykistan znajduje się na 61 a Polska na 32 miejscu.

Indeks bada cztery obszary. Pierwszy z nich to dochody, które obejmują emerytury państwowe, poziom życia, PKB w poszczególnych krajach oraz wskaźnik ubóstwa ludzi w starszym wieku. Drugi obszar to stan zdrowia obejmujący ilość oczekiwanych lat życia w wieku powyżej 60 lat oraz dobrostan psychiczny. Trzecia dziedzina to możliwości (potencjał) dotyczące poziomu zatrudnienia i statusu edukacyjnego osób starszych, natomiast czwarta domena to „sprzyjające warunki" (enabling enviroment) wiążące się z bezpieczeństwem fizycznym, sieciami społecznymi i dostępem do transportu publicznego.

Wziąwszy pod uwagę wspomniane czynniki obliczono, że osobom starszym najlepiej żyje się Norwegii i Szwecji. Na trzecim miejscu znalazła się Kanada, potem Niemcy, Holandia, Islandia, Stany Zjednoczone, Japonia, a dziesiątkę zamyka Nowa Zelandia.

Według Agencji Statystyki w Tadżykistanie, obecna liczba emerytów i rencistów  w Tadżykistanie wynosi 607 700 ludzi (pracujący emeryci nie są wliczani). W Tadżykistanie, minimalna miesięczna emerytura wynosi 200 Somoni (odpowiednik około 40 dolarów). Obecnie wiek emerytalny dla mężczyzn wynosi 63 lata, a dla kobiet  58 lat.

źródło: asia plus