Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Portal Asia Plus, cytując ministra spraw wewnętrznych Ramazona Rahhimzoda donosi, że w Syrii podczas walk z siłami rządowymi zginęło około 50 Tadżyków, którzy dołączyli do antyrządowej koalicji. Tadżycki minister twierdzi, że na chwilę obecną w Syrii walczy ponad 200 obywateli Tadżykistanu.


"Na chwilę obecną tadżyckie organy ścigania powołując się na artykuł 187 kodeksu karnego – o zorganizowanych grupach przestępczych wszczęły postępowanie karne przeciwko 19. osobom przebywającym w Syrii. Ponadto udało się uzyskać informacje o kolejnych dwunastu osobach walczących po stronie rebeliantów, a tadżyckie służby prowadzą aktualnie w ich sprawie dochodzenie.” – powiedział minister Ramazon Rahimzoda.
Eksperci twierdzą, że z Azji Środkowej do Syrii wyjechało już tysiące ludzi, którzy dołączają następnie do bojowników Państwa Islamskiego. Wielu przyszłych bojowników jest rekrutowanych podczas pobytu na emigracji i pracy w Rosji.

***

Wojna domowa w Syrii – trwająca od 2011 wojna domowa między siłami wiernymi prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi a zbrojną opozycją.

W 2011 w Syrii rozpoczęło się antyrządowe powstanie. Jego przyczyną były dziesięcioletnie autorytarne rządy Baszszara al-Asada, syna syryjskiego dyktatora Hafiza al-Asada, który był u władzy przez 30 lat. Inspiracją dla Syryjczyków do protestów, a następnie zbrojnego wystąpienia były udane rewolucje w Tunezji, Egipcie oraz wojna domowa w Libii.

źródło: asia plus, wikipedia