Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rosyjski minister obrony o bazie wojskowej w TadżykistanieRosyjski minister obrony Sergey Shoigu, podczas posiedzenia Rady Publicznej przy Rosyjskim Ministerstwie Obrony, powiedział, że Rosja zamierza nadal aktywnie rozwijać swoje bazy wojskowe za granicą, w tym w Tadżykistanie.

„Ciągle rozwijamy nasze bazy po za granicami Rosji, w tym w Kirgizji, Tadżykistanie i Armenii” – powiedział rosyjski minister.

Shoigu przypomniał, że jednym z ostatnich wydarzeń, potwierdzającym aktywne działanie armii rosyjskiej po za granicami Federacji Rosyjskiej były ćwiczenia wojskowe na Białorusi.

Rosyjski Minister przypomniał również, że rosyjska baza wojskowa w Tadżykistanie jest największym tego typu obiektem wojskowym po za granicami Rosji. Baza została oficjalnie otwarta w 2004 roku, w ramach podpisanej w 1993 roku umowy. Na chwilę obecną w położonej w odległości 100 km od Duszanbe bazie stacjonuje około 6000 rosyjskich żołnierzy.

Sergey Shoigu zapowiedział, że rosyjska baza w Tadżykistanie będzie priorytetem pod względem inwestycji w sprzęt wojskowy i techniczny. Inwestycje mają na celu wzmocnienie bazy przed wycofaniem się wojsk NATO z sąsiedniego Afganistanu.

źródło: Asia Plus