Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

The International Partnership for Human Rights o prawach człowieka w TadżykistanieThe International Partnership for Human Rights (IPHR) opublikowało najnowszy raport o ochronie podstawowych praw w Kazachstanie, Tadżykistanie i Tadżykistanie. Opublikowany raport jest uaktualnieniem poprzedniego o sytuacje w wyżej wymienionych krajach we wrześniu i październiku b.r.

Raport opiera się na wynikach monitoringu Międzynarodowego Biura Praw Człowieka w Kazachstanie, organizacji Nota Bene w Tadżykistanie oraz Turkmeńskiej Inicjatywy na rzecz Praw Człowieka.

W raporcie mowa jest o wolności wypowiedzi, wolności zgromadzeń i zrzeszania się, równości wobec prawa, a także dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Jak czytamy w raporcie: Władze Tadżykistanu nadal zalecają „stabilność” w społeczeństwie i zaangażowanie się w wysiłki na rzecz zapobiegania próbom destabilizacji kraju.
Twórcy raportu zauważają, że w Tadżykistanie w ostatnim okresie pojawiły się doniesienia, jakoby media i dziennikarze w Tadżykistanie byli poddawani naciskom ze strony władzy. Takie zachowanie najprawdopodobniej ma związek ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w lutym 2015 r.

Raport mówi też o masowym blokowaniu stron internetowych dla tadżyckich internautów w październiku b.r.  Internauci nie mieli dostępu do takich portali jak Asia Plus, Radio Ozodi, Facebook YouTube, Vkontakte, wikipedii, rosyjskich serwisów informacyjnych, a także wielu innych stron. Zablokowane były również strony umożliwiające przekserowanie na inny serwer Proxy.

W okresie tworzenia raportu miało również miejsce wygłoszenie kontrowersyjnej fatwy przez Tadżycką Radę Ulamo, która mówi, że agitacja przeciwko władzom i prowadzenie działań prowadzących do destabilizacji i w społeczeństwie jest wielkim grzechem dla prawdziwych wyznawców Islamu. Fatwa mówi również, że współpraca z organizacjami i mediami które działają na rzecz destabilizacji w kraju, także jest wielkim grzechem. Fatwe wygłosił Mufti Saidmukarram Abduqodirzoda podczas modlitwy w wielkim meczecie w Duszanbe w dniu 26 września 2014 r.

źródło: Asia Plus