Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan prosi Rosję o ułatwienie systemu testów dla imigrantówW dniu 22 października doszło do spotkania przewodniczącego wyższej izby parlamentu Tadżykistanu (Majlisi Milli), Mahmadsaida Ubaidulloyeva z wicepremierem Rosji, Igorem Shuvalovem, pełniącym również funkcję przewodniczącego rosyjsko-tadżyckiej komisji do spraw handlu i współpracy zagranicznej. Podczas spotkania, strona tadżycka zwróciła się z prośbą o zorganizowania w Tadżykistanie testów historii i języka rosyjskiego dla osób chcących wyemigrować do Rosji, takie postępowanie znacznie ułatwiłoby procedury migracyjne.

Panowie omówili również stan i perspektywy dalszego rozwoju wzajemnej współpracy gospodarczej pomiędzy Tadżykistanem i Federacją Rosyjską.

Przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami, wprowadzonymi w życie 1 września b.r., osoby ubiegające się o pozwolenie na pracę w Rosji po za obowiązkowym testem znajomości języka rosyjskiego, który obowiązywał dotychczas, będą musiały zdać test o historii Rosji oraz test wiedzy o społeczeństwie. Nowe wymagania dotkną miliony pracowników przebywających obecnie w Rosji.

Według strony rosyjskiej, nowe wymagania dla imigrantów mają zapewnić lepszą integracje obcokrajowców wśród rosyjskiego społeczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o obywateli byłych republik radzieckich w Azji Środkowej, w tym z Tadżykistanu.

Źródło: Asia Plus