Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan wzmacnia kontrolę na granicy z Afganistanem

Tadżyckie oddziały graniczne zostały prawdopodobnie podniesione w stan podwyższonej gotowości po informacji, że uzbrojone oddziały bojowników skoncentrowały się w Afganistanie, w pobliżu granicy tadżycko-afgańskiej.

Oficjalne źródło w Głównej Straży Granicznej Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu twierdzi, że niedawno został podpisany rozkaz wzmocnienia kontroli granicznej wzdłuż granicy z Afganistanem.Twierdzi też, że władze afgańskie prowadzą operację w celu zlikwidowania 500 do 1000 bojowników w okolicach Imam Sahib i Dashti Arch.

Przypomnijmy, że 16 stycznia br. tadżycki minister spraw wewnętrznych Ramazon Rahimzoda w rozmowie z dziennikarzami  potwierdził informacje o koncentracji bojowników w pobliżu granicy. Według niego, są to członkowie różnych grup terrorystycznych, m.in. Talibowie oraz Islamski Ruch Uzbekistanu (Islamic Movement of Uzbekistan).

„W związku z tym, Tadżykistan podejmuje środki by wzmocnić granicę z Afganistanem” zapowiedział minister, zauważając że tadżyckie struktury władzy zostały postawione przed trudnym zadaniem. Dodał, że tadżyckie organy bezpieczeństwa są w ciągłym kontakcie z afgańskimi siłami obrony.

„Doszliśmy do porozumienia w sprawie otwarcia przedstawicielstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Tadżykistanu w Afganistanie, które będzie koordynować wysiłki organów ścigania obu państw w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, ekstremizmu, terroryzmu oraz handlu narkotykami i bronią” powiedział minister, podkreślając wspólną pracę obu państw na rzecz budowania bezpieczeństwa w regionie.

Źródło: asia plus