Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Jedynie 10% zatrudnionych używa komputera podczas pracyNowy raport Banku Światowego - The Skills Road: Skills for Employability in Tajikistan mówiący o szansach na zatrudnienie w Tadżykistanie zauważa, że niewielu pracowników używa komputera w pracy. Dodatkowo ci, którzy posługują się komputerem to zazwyczaj młode osoby pracujące w państwowych przedsiębiorstwach lub w sektorze usług.

 

W raporcie podkreślone jest, że jedynie 10% pracowników używa komputera. W kontekście innych krajów rozwijających się jest to niska wartość. Dla porównania, w prowincji Junnan w Chinach wartość ta wynosi 55%, w Boliwii i Wietnamie 35% a dla Sri Lanki 30% (dane Banku Światowego, 2013).

W Tadżykistanie, młodsi pracownicy ponad dwa razy częściej obsługują komputery niż ich starsi odpowiednicy. Część osób pracujących z pomocą komputera jest najwyższa w administracji rządowej lub przedsiębiorstwach podległych rządowi (26 procent) oraz w usługach (20 procent).

Co więcej, pracownicy bogatszych gospodarstw częściej używają komputera, co sugeruje że im wyższa pensja, tym częściej wymagane są umiejętnosci posługiwania się tym sprzętem – dowiadujemy się z raportu.

 

Raport The Skills Road jest przygotowywany przez Bank Światowy także dla takich państw jak Uzbekistan czy Kirigistan.

Źródło: asia plus