Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

 

Tadżycki parlament zatwierdził porozumienie ws. budowy rozlewni Coca ColiMajlisi Namoyandagon (tadżycka niższą izba parlamentu) 11 lutego br. ratyfikował umowę pomiędzy Rządem Tadżykistanu a spółką Coca-Cola Icecek A.S. w sprawie uruchomienia rozlewni napojów bezalkoholowych w Tadżykistanie.

 

Prezentując umowę, Lochin Fayzullozoda, pierwszy zastępca prezesa Państwowej Komisji do spraw inwestycji i państwowej spółki Property Management (GosKomInvest), zauważył, że umowa przewiduje 50 milion dolarów amerykańskich na bezpośrednie inwestycje związane z budową rozlewni Coca Coli w kraju. Prace rozpoczną się w maju br. w Duszanbe, dodał Fayzullozoda.

Zgodnie z umową, która została podpisana w lutym, Coca Cola Icecek w pierwszym etapie zainwestuje 30 milionów dolarów w budowę zakładu, który będzie miał zdolności produkcyjne w wysokości 100 milionów litrów rocznie. Drugi etap inwestycji przewiduje zainwestowanie 20 milionów dolarów.

 

Coca-Cola Icecek A.S. to spółka budująca „rozlewnie – kotwice”. Jest to część strategii pozwalająca wejść  producentom Coca – Coli na rynki takie jak Europa Wschodnia, Rosja czy Chiny. Spółka ta jest szósta pod względem wielkości sprzedaży w Systemie Coca Coli. Jej siedziba znajduje się w Stanbule. Jest odpowiedzialna za rynek obejmujący Azerbejdżan, Irak, Kazachstan, Kirgistan, Pakistan, Syrię, Tadżykistan, Turkmenistan i Jordanię, jak również rodzimą Turcję.