Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Raport Amnesty International – torturowanie więźniów nadal powszechneW sprawozdaniu rocznym, które ukazało się 25 lutego br. Amnesty International zauważa, że tortury oraz inne formy traktowania zatrzymanych niezgodne z prawami człowieka są nadal powszechne w Tadżykistanie. Rząd nakłada kolejne ograniczenia na prawo do wolności słowa, zrzeszania się i zgromadzeń.

Tortury oraz znęcanie się dalej są obecne w więziennej rzeczywistości, mimo przyjęcia planu działania by wdrożyć zalecenia Komitetu ONZ sprzeciwiającego się torturom z 2013r.

Organizacje pozarządowe udokumentowały 24 przypadki tortur pomiędzy 1 grudnia 2013r. oraz 8 października 2014r. Jednakże większość ofiar oraz krewnych nie składa skarg z obawy przed represjami, więc prawdopodobnie większość spraw nie jest rejestrowana. Procesy karne przeciwko urzędnikom podejrzanych o torturowanie zatrzymanych są rzadkie i często kończą się umorzeniem.

Prawnicy chcący kontaktować się ze swoimi klientami często mieli do nich utrudniony dostęp nawet przed kilka dni. Było to szczególnie powszechne w ośrodkach prowadzonych przez Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego.

Także dostęp do popularnych stron i serwisów internetowych jest często blokowany. Dostawcy usług internetowych działali rzekomo pod wpływem poleceń rządowych.

 

Źródło: asia plus