Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Budowa gazociągu Turkmenistan – ChinyMinisterstwo Finansów Tadżykistanu ogłosiło przetarg na wybór firmy doradczej w celu świadczeniu usług technicznych i prawnych, a także konsultacji ekonomicznych i finansowych przy realizacji projektu gazociągu  Turkmenistan – Chiny.

Przypomnimy, że 13 września 2014 tadżycki prezydent Emomali Rachmon i prezydent Chin Xi Jinping odwiedzający Tadżykistan uczestniczyli w ceremonii rozpoczęcia budowy odcinka gazociągu Linii-D łączącego Azję Środkową i Chiny. Linia D jest czwartą w sieci rurociągów. Linie A, B i C na drodze do zachodniej prowincji Xinjiang w Chinach przechodzą przez Kazachstan i Uzbekistan.

W listopadzie 2011 roku Aszchabad (stolica Turkmenistanu) zgodził się wysłać dodatkowe 25 mld metrów sześciennych gazu do Chin. Oznacza to, że do 2020 roku zostanie przesłane 65 mld metrów sześciennych, w związku z czym nastąpiła konieczność rozbudowy gazociągu.

Najnowsza umowa została podpisana w Duszanbe w marcu ub.r. pomiędzy chińskim ambasadorem Fan Xianrong oraz tadżyckim wiceministrem energii i zasobów wodnych Sulton Rahimovem.

Saidahmad Shamsiddinzoda, szef Otwartej Spółki Akcyjnej Tojiktransgaz (tadżycki państwowy dystrybutor gazu ziemnego), powiedział podczas sesji parlamentarnej w Duszanbe w dniu 9 grudnia 2014, że dochód tadżycko-chińskiego operatora trans-tadżyckiego rurociągu będzie wynosił  15 mld dolarów amerykańskich przez 32 lata, a od tej kwoty Tadżykistan otrzyma 1,2 mld dolarów w postaci podatków i 2,5 mld dolarów w postaci dywidendy.

Źródło: asia plus