Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Częściowe ograniczenia energii zniesione dla obszarów wiejskich„Ograniczenia energii wprowadzone w październiku ubiegłego roku na terenach wiejskich w Tadżykistanie zostały zniesione 27 lutego” – poinformował Nozir Yodgori, rzecznik Barqi Tojik (państwowej agencji odpowiedzialnej za wytwarzanie, przesył i dystrybucję energię w Tadżykistanie) w wywiadzie dla Asia-Plus.

 

„Krajowe możliwości wytwórcze energii elektrycznej zostały  zwiększone o 1020 MW na przestrzeni ostatnich 5-6 lat, co pozwoliło znieść ograniczenia dostaw prądu wcześniej niż zwykle” – zauważył Yodgori.

Na polecenie prezydenta kraju, 21 lutego dzienny dostęp do energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na obszarach wiejskich wzrósł do 18 godzin dziennie. Dzięki temu mieszkańcy mają prąd codziennie od 5 rano do godziny 23.

Ograniczenia dostaw nie miały miejsca w Duszanbe, jak także w miastach Khujand, Qurghon Teppa, Kulob, Tursunzoda i Chkalovsk oraz większej części Autonomicznego Regionu Gorno Badakhshan (GBAO).

Środki racjonowania dostaw energii elektrycznej są zwykle wprowadzane we wszystkich regionach z wyjątkiem Duszanbe i dążą do ograniczenia rosnącego zużycia prądu w kraju. Ograniczenia wprowadzono w październiku lub listopadzie i trwają do marca lub kwietnia kolejnego roku. W wyniku racjonowania energii okres dziennego dostępu do prądu zmniejsza się do 12 lub 10 godzin. Oprócz ograniczenia rosnącej konsumpcji, decyzja wynika również ze spadku poziomu wody w zbiornikach zasilających główne elektrownie wodne.

 

Źródło: asia plus