Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Budowa nowej elektrowni wodnejRząd Tadżykistanu ogłosił przetarg na zakup elementów i budowę zapory dla elektrowni wodnej w Roghun, na rzecze Vakhsh.

Według informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej Działu Realizacji elektrowni, działającego przy Prezydencie Tadżykistanu, inwestycja rozpocznie się w drugiej połowie 2016 roku. Oczekuje się, że elektrownia ma zostać ukończona w 2027 roku.

 

Projekt będzie finansowany przez rząd Tadżykistanu oraz z dodatkowych źródeł. Będą zawarte 4 kontrakty na realizację:  1) dostawy, instalacji i uruchomienia sprzętu elektromechanicznego dla czterech jednostek (4x600 MW);  2) budowy głównej zapory;  3) budowy obiektów prawobrzeżnych, tuneli hydraulicznych, urządzeń upustowych, dostarczenia i instalacji urządzeń hydromechanicznych;  4) budowy obiektów prawobrzeżnych oraz podziemnych.

Oczekuje się, że hydroelektrownia Roghun będzie mieć zbiornik z trybem regulacji wieloletniej o wysokości tamy 335 m. Tama ma być zlokalizowana na rzece Vakhsh powyżej istniejącej już elektrowni Nurek. Moc  zainstalowanych turbin będzie wynosić 6x600 MW (łącznie 3600 MW), a roczna produkcja energii będzie wynosić  13.300 GWh.

Inwestycja nie przebiega bez problemów. Początkowo wystąpiły problemy z wypełnieniem umowy przez rosyjską spółkę RusAl, przez co zostały opóźnione początkowe prace. Dodatkowo tadżycki rząd był zmuszony wyemitować obligacje o wartości 6 mld somoni (ok. 4 mld złotych) by mieć fundusze na dokończenie budowy.

Budowa tamy budzi kontrowersje po stronie Uzbekistanu. Uzbeckie władze twierdzą, że przez długi czas budowy (przewidywane jest nawet 18 lat) ilość wody wpływającej do Uzbekistanu może ulec zmniejszeniu.

 

Źródło: Asia plus