Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Delegaci WNP oceniają wybory jako wolne i demokratyczneWybory parlamentarne w Tadżykistanie były wolne, demokratyczne i przejrzyste – oświadczył na konferencji w Duszabne sekretarz wykonawczy Wspólnoty Niepodległych Państw Siergiej Lebiediew. Stał on na czele misji obserwacyjnej WNP podczas wyborów 1 marca.

 

“Nasi obserwatorzy zanotowali nieliczne naruszenia procedury głosowania, jak oddanie przez jednego człowieka głosów całej rodziny, jednak te przypadki nie mają wpływu na ogólny przebieg wyborów” - zauważył Lebiediew.

Także przedstawiciele Międzyparlamentarnego Zgromadzenia (MZ) uznali demokratyczność wyborów. Zgromadzenie to jest skrzydłem doradczym WNP utworzonym w marcu 1995 roku w celu omówienia problemów współpracy parlamentarnej. Zespół międzynarodowych obserwatorów delegowanych przez MZ jest osadzony w większej misji obserwacyjnej WNP monitorującej wybory parlamentarne 2015 w Tadżykistanie.

Misja obserwacyjna wyborów WNP jest organem kontrolującym wybory, który powstał w październiku 2002 roku, po przyjęciu przez szefów państw wspólnoty Konwencji w sprawie standardów demokratycznych wyborów, praw wyborczych i wolności w państwach członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw. Jednakże delegaci w krajach WNP uznali za ważne wiele wyborów, które zostały mocno skrytykowane przez niezależnych obserwatorów.

 

Źródło: asia plus