Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Lider DPT pewny swojego zwycięstwaPrzywódca Demokratyczenej Partii Tadżykistanu Saidjaffar Ismonov jest pewny swojego zwycięstwa w wyborach mających miejsce 1 marca br. Według niego, zdobył ponad 77 procent w jednomandatowym okręgu Farkhor.

 

“Zadzwoniono do mnie z Farkhor i pogratulowano mi zwycięstwa” powiedział Ismonov w wywiadzie dla Asia-Plus.

Przypomnijmy, że lider DPT rywalizował o miejsce w Majlisi Namoyandagon (tadżyckiej niższej izbie parlamentu) z kandydatem Partii Odrodzenia Islamskiego Zayniddinem Yusufovem oraz niezależnym Yusufkhonem Sayfiddinovem. W ostatniej chwili ze startu w wyborach zrezygnowało trzech kandydatów – przedstawiciel Partii Rolnej Nouriddin Azamatov, Ludowej Partii Demokratycznej Safarali Sharifov oraz niezależny kandydat Mavlonbi Tourayeva.

Demokratyczna Partia Tadżykistanu ma swoje początki ostatnich dniach Związku Radzieckiego. Została zarejestrowana 21 czerwca 1991 roku i zakazana przez Sąd Najwyższy dokładnie 2 lata później. Reaktywowano ją w dniu 3 grudnia 1999 roku.

5 października 2005 roku Sąd Najwyższy skazał lidera DPT Mahmadruzi Iskandarov (który przewodnicząc jeden z dwóch frakcji “starej DPT” pozostał przy pierwotnej nazwie) na 23 lata więzienia. Został skazany pod zarzutem terroryzmu, sprzeniewierzenia funduszy państwowych i nielegalnego przechowywania broni, choć jego zwolennicy twierdzą, że został skazany na podstawie motywów politycznych. Partia ponownie podzieliła się na dwie frakcje i Minister Sprawiedliwości uznał Masouda Sobirova za prawowitego przywódcę Partii Demokratycznej Tadżykistanu w październiku 2006 r.

Demokraci w prowincji Sughd i Górno Badakhshan jak również niektóre organizacje partyjne w innych regionach kraju nie uznały Masouda Sobirova jako lidera partii i domagały się zwołania nadzwyczajnego zjazdu partii. Odbył się on w Duszanbe 23 grudnia 2012 roku i Saidjaffar Ismonov został wybrany na przewodniczącego partii.

 

Źródło: asia plus