Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rozmowy Unia Europejska – Tadżykistan11 marca br. tadżycki prezydent Emomali Rahmon rozmawiał z zastępcą sekretarza generalnego Europejskiej Służby Dyplomatycznej, Panią Helgą Schmid przybyłą w celu uczestnictwa na szczycie bezpieczeństwa Unia Europejska-Azja Środkowa.

Według oficjalnej strony internetowej prezydenta, rozmowa dotyczyła dalszego rozwoju współpracy między krajami Azji Środkowej (w tym Tadżykistanu) oraz Unii Europejskiej nad problemem bezpieczeństwa.

W trakcie rozmów, Emomali Rahmon zapewniał, że Unia Europejska może widzieć Tadżykistan, który jest na pierwszej linii obrony obrony przed zagrożeniami w obecnych czasach, jako wiarygodnego partnera w regionie.

Pani Schmid ze swojej strony wysoko oceniła rolę Tadżykistanu w zapewnianiu stabilności i  bezpieczeństwa w regionie oraz przywracaniu pokoju w sąsiednim Afganistanie. Zapewniła także o gotowości Unii Europejskiej do udzielenia wszelkiej koniecznej pomocy w w/w zagadnieniach.

 

Europejska Służba Dyplomatyczna jest to organ Unii Europejskiej, powstały w konsekwencji wejścia w życie traktatu lizbońskiego. Jego działalność oficjalnie rozpoczęła się 1 grudnia 2010 roku. Służy jako Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz korpus dyplomatyczny dla UE, realizuje wspólną politykę zagraniczną Unii oraz zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa międzynarodowego. Europejska Służba Dyplomatyczna znajduje się pod zwierzchnictwem wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, którą to funkcję sprawuje obecnie Włoszka Federica Mogherini.

 

Źródło: asia plus