Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Wyroki za współpracę z Grupą 24Firdavs Muhiddinov i Farhod Karimov zostali skazani przez sąd w Duszanbe dla dzielnicy Ismoili Somoni w dniu 13 marca br. Sąd skazał ich za współpracę z opozycyjną organizacją „Grupa 24” na karę 16,5 roku więzienia w kolonii karnej o podwyższonym rygorze bezpieczeństwa.

Wyrok został wydany pod zarzutem znieważenia prezydenta, organizowania grupy ekstremistycznej i przestępczej oraz uczestnictwa w zdelegalizowanej organizacji „Grupa 24”. Orzeczenie sądu jest bliskie żądaniom prokuratury, która domagała się 18 lat więzienia.

Tymczasem Khurshed Zikirov, adwokat Karimova oświadczył tadżyckiemu serwisowi „Radio Liberty”, że jego klient zaprzecza powiązaniom z Grupą 24. Posiadał jedynie zdjęcia znieważające głowę państwa na swoim komputerze.

Według RFE/RL, Farhod Karimow został aresztowany w ubiegłym roku po przeszukaniu przez policję jego komputera i znalezienia materiałów „znieważających” Rahmona.

Firdavs Muhiddinov takźe zaprzecza związkom z Grupą 24. Serwis RFE/RL dodaje, że Muhimiddinov został zatrzymany w związku z pojawiającymi się w sieci materiałami wideo o gromadzeniu się tadżyckich emigrantów zarobkowych w Rosji, w których to wzywał prezydenta Rahmona do rezygnacji z urzędu.

Grupa 24 została zdelegalizowana w październiku, kiedy rząd uznał ją za organizację ekstremistyczną. Jej założyciel Umarali Quvvatov został zastrzelony przez nieznanego napastnika w Stambule w dniu 5 marca.

 

źródło: asia plus