Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Prezydent Duszanbe nominowany w wyborach do wyższej izby parlamentuSesja ciała ustawodawczego Duszanbe (Majlis), która odbyła się 13 marca br. nominowała prezydenta Duszanbe Mahmadsaida Ubaidulloyeva w wyborach do Majlisi Milli (tadżyckiej wyższej izbie parlamentu).

Mahmadsaid Ubaidulleyev jest wieloletnim przewodniczącym Majlisi Milli. Przemawia w parlamencie od 17 kwietnia 2000 roku. Lokalni eksperci sądzą, że zdoła utrzymać swoją pozycję.

Nominacje kandydatów w wyborach do wyższej izby zaczęły się 14 marca, oczekuje się że oficjalna rejestracja kandydatów będzie zakończona 18 marca.

Wybory pośrednie członków Majlisi Milli będą miały miejsce 27 marca. Obywatele, którzy ukończyli 35 rok życia i mają wykształcenie wyższe, mogą zostać wybrani.

 

Majlisi Milli liczy 33 członków. 75% z nich (25 parlamentarzystów) wybieranych jest na spotkaniach deputowanych ludowych z Autonomicznego Okręgu Gorno Badakhshan i miasta Duszanbe, a także wszelkim jednostkom administracyjnym podległym tym dwóm podmiotom. Proces wyborów przebiega w drodze tajnego głosowania.

Ośmiu członków jest powoływanych przez Prezydenta Republiki Tadżykistanu. Każdy były prezydent jest także dożywotnim senatorem, o ile nie zrezygnuje z tego prawa.

 

Źródło: asia plus