Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Naruszenie przepisów obrotu walutąOświadczenie wydane przez Biuro prokuratora Generalnego w dniu 20 kwietnia zwraca uwagę w szczególności na 192 przypadki naruszenia przepisów obrotu walutą krajowa w ostatnich dniach.

Obok obiektywnych czynników wpływających na kursy waluty w Tadżykistanie, takich jak światowy kryzys finansowy i gospodarczy są też czynniki subiektywne, takie jak sprzedaż i kupno nieruchomości w rynku krajowym, nielegalnych wypływów walutowych oraz brakiem skrupułów niektórych właścicieli punktów wymiany walut,

Zgodnie z oświadczeniem, niektóre punkty wymiany walut skupują dolary po kursie 1:6,5 oraz sprzedają po takim samym, pomimo tego, że Narodowy Bant Tadżykistanu ustalił kurs kupna na 1:6,28 oraz sprzedaży na 1:6,3.

Zostało wszczęte postępowanie karne przeciwko osobom, naruszające przepisy prawne regulujące obroty walutowe.

Przypomnijmy jednak, że Tadżycki centralny bank zawiesił operacje wymiany waluty dla osób fizycznych w dniu 17 kwietnia.

Tymczasem wartość somoni (TJS) nadal traci na wartości w stosunku do dolara (USD). W ciągu ostatniego tygodnia, średni zarejestrowany kurs zakupu podniósł się 17 kwietnia do 1:633 od 1:6,2675 (z dnia 10 kwietnia)

W dniu 17 kwietnia, rynkowy kurs kupna dolara na wobec Somoni w Duszanbe, Khujand, Kulob i Qurghon Teppa wynosił 1: 6,33. W Khorog, stolicy Regionu Autonomicznego Badakhshan (GBAO Górne), rynkowy kurs kupna dolara wobec Somoni 17 kwietnia wynosił 1: 6,25.