Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżycki MSZ wydał oświadczenie nt potrzeby pomocy od partnerów na rzecz rozwoju krajuMinisterstwo Spraw Zagranicznych Tadżykistanu w dniu 21 lipca wydało oświadczenie, szukając pomocy od partnerów na rzecz rozwoju aby złagodzić skutki ostatnich klęsk żywiołowych. Oświadczenie w szczególności zwraca uwagę, że lawiny błotne i powodzie spowodowane ulewnymi deszczami i topnieniem lodowców spowodowały straty w wielu obszarach górskich w Tadżykistanie w tym miesiącu.

Szacowany rozmiar szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi wynosi 100 mln dolarów.

"Według wstępnych danych, najbardziej ucierpiał obszar Shugnan w Regionie Autonomicznym Gorno Badakhshan (GBAO). 58 budynków mieszkalnych zostało zniszczonych całkowicie, a 14 innych zostało uszkodzonych przez błoto i powodzie w miejscowościach Barsem, Berdibekobod i Kolkhozobod. Lawiny błotne i woda zniszczyły również jedną szkołę, sześć sklepów, dwa mosty dla pieszych, dwa mosty drogowe, 1300 metrów kanałów irygacyjnych, 3,5 kilometrów autostrady z Chorogu do Murgab, dwa kilometry dróg wiejskich, pięć parkingów, jedna stacja paliw, 8 km od linii elektrycznych i ponad 3000 różnych drzew" - czytamy w oświadczeniu.

W Gorno Badakhshan, błota spowodowały straty także w rejonach Ishkashim, Rushan, Vanj i Darvoz. W miejscowości Lugad w dystrykcie Vanj, sześć osób i pięć innych zostało uznanych za zaginionych.

Lawiny błotne i powodzie spowodowały zniszczenia także w dystryktach Jilikul, Bokhtar, Jomi, Khuroson, Rumi, Shahritous, Qubodiyon, Panj i Hamadoni w prowincji Khatlon. 43 km robót ziemnych zabezpieczających brzeg zostało zniszczonych w Khatlon.

W prowincji Sughd, lawiny błotne i powodzie dotknęły Ayni, Kuhistoni Mastchoh, Panjakent, Isfara, Shahriston i dzielnice Jabborrasoulov. Jeden most drogowy i 28,8 km od brzegu prac wzmacniających zostały zniszczonych.

W rejonach podległych centrum, lawiny błotne i powodzie spowodowały poważne uszkodzenia w Nourobod, Reszt, Tojikobod, Jirgatol i Tavildara. 8,5 km Prac wzmacniających zostało zniszczonych w tych rejonach. Ulewny deszcz w dniu 20 lipca spowodował osuwisko, które zablokowało rzekę Kamarob. Powódź zniszczyła 60 budynków mieszkalnych w miejscowości Pingun, jeden most drogowy, 10 km dróg, dwa mosty dla pieszych, dwa młyny i jeden transformator. Ponad 50 gospodarstw domowych zostało zniszczonych całkowicie i około 100 innych zostało częściowo uszkodzonych w miejscowościach Bedak i Khalkarf. Na mieszkańca wsi Bedak osunęła się lawina, powodując jego śmierć. W dzielnicy Reszt siedem kilometrów linii elektrycznych zostały zniszczonych.

źródło: news.tj