Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Ismoili Somoni w Duszanbe na 17 lat więzienia. Wcześniejsze zapowiedzi przewidywały 13 lat pozbawienia wolności.Maqsoud Ibrohimov, lider zarejstrowanej w Rosji organizacji "Młodzież dla Odrodzenia Tadżykistanu" został skazany 24 czerwca przez sąd w dzielnicy Ismoili Somoni w Duszanbe na 17 lat więzienia. Wcześniejsze zapowiedzi przewidywały 13 lat pozbawienia wolności.

Według strony internetowej sądu, wyrok został wydany pod zarzutem organizowania działalności grupy ekstremistycznej (art 307 (1) tadżyckiego kodeksu karnego), publicznego nawoływania do wspierania działalności ekstremistycznej (art 307) oraz organizacji grupy przestępczej (art 187).

Przypomnijmy, że Pani Nadieżda Atayeva, lider Stowarzyszenia na rzecz Praw Człowieka w Azji Środkowej (AHRCA), napisała na swoim blogu w dniu 15 lipca, że ​​Maqsoud Ibrohimov został skazany na 13 lat więzienia

Maqsoud Ibrohimov pierwszy raz pojawił się w nagłówkach gazet w listopadzie 2014, kiedy został zaatakowany przez dwóch niezidentyfikowanych napastników w Moskwie. Jest przewodniczącym "Młodzieży dla Odrodzenia Tadżykistanu" i członkiem Rady Zarządu koalicji opozycyjnej "Nowy Tadżykistan".

Do grudnia 2014 r Maqsoud Ibrohimov był obywatelem Rosji, zrzekł się obywatelstwa Tadżykistanu w 2004. Mieszał w Rosji 10 lat, zanim został został powołany ruch "Młodzież dla Odrodzenia Tadżykistanu" w październiku 2014 roku. W ramach koalicji "Nowy Tadżykistan" , ruch wzywał do pokojowych protestów, które miały odbyć się 10 października w Duszanbe. W reakcji na to, rząd Tadżykistanu ogłosił 7 października ruch za nielegalny  i zażądał ekstradycji Ibrohimova z Rosji. Rosjanie powołując się na wniosek aresztowali go 9 października, jednak rosyjski sąd negatywnie rozpatrzył sprawę i Ibrahimov został uwolniony 11 października 2014r.

źródło: Asia Plus