Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Afganistan dąży do poprawy handlu transgranicznego z TadżykistemAfgańscy dyplomaci złożyli notę do tadżyckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (CCI), w celu przedsięwzięcia środków by poprawić handel transgraniczny między Tadżykistanem a Afganistanem.

Według centrum prasowego CCI, 24 lipca prezes CCI Tadżykistanu Sharif Said oraz afgański Attache Handlowy w Tadżykistanie Mojibullah Malik omówili w/w kwestię.

"Konieczne jest usunięcie barier celnych i technicznych utrudniających handel transgraniczny" stwierdził Mojibullah Malik-Zade, zwracając uwagę że ograniczenie swobodnego przepływu osób i towarów utrudniają handel.

Sharif-Said dodał, że handel transgraniczny odgrywa ważną rolę w umacnianiu stosunków dwustronnych między Tadżykistanem i Afganistanem. Jednak obydwa kraje czynią postępy - wybudowano pięć mostów przez rzekę Panj w celu konsolidacji trwałych powiązań lądowych między państwami.

Budowa kolejnego mostu dobiega końca, a nowe targowiska zostaną wybudowane po tadżyckiej stronie granicy w dystrykcie Qumsangir w prowincji Khatlon oraz w dystryktach Vanj, Ishkashim i Murgab w Autonomicznym Regionie Gorno Badakhshan.

Według danych Urzędu Statystycznego podległego pod prezydenta Tadżykistanu, handel bilateralny między Tadżykistanem i Afganistanem w pierwszej połowie tego roku miał wartość ponad 45.500.000 dolarów. Było to o 1,7 procent mniej niż w tym analogicznym okresie ubiegłego roku. Wartość tadżyckiego eksportu do Afganistanu szacuje się niewiele więcej niż 11.500.000 dolarów, zaś import na wartość około 34 mln dolarów.

Źródło: Asia - Plus