Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Dwóch Tadżyków należących do Takfir wal-Hijra zostało zatrzymanych w MoskwieDwóch obywateli Tadżykistanu zostało zatrzymanych w Moskwie w związku z podejrzeniem o udział w kradzieży. Według strony internetowej rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, policja w mieście Szczołkowo otrzymała informację od jednego z mieszkańców, że nieznani sprawcy grożąc mu bronią przejęli jego samochód i pieniądze. W sumie szkoda została oszacowana na prawie 1,5 mln rubli rosyjskich.

Dwóch Tadżyków, którzy mają kryminalną przeszłość, zostało aresztowanych w związku z podejrzeniem o udział w tej zbrodni. Wstępne dochodzenie wykazało, że zatrzymani są zwolennikami ideologii międzynarodowej grupy ekstremistycznej Takfir wal-Hijra.

Dodatkowo, kilku rosyjskich obywateli powiązanych ze sprawą, którzy wcześniej udali się do Syrii by przyłączyć się do bojowników Państwa Islamskiego (ISIS) również zostało zatrzymanych.

Skonfiskowano im literaturę uważaną za "wywrotową".

Takfir wal-Hijra (co można tłumaczyć jako "Ekskomunika i Exodus", "ekskomunika i emigracja" lub "wyklęty i wygnany"), to nazwa nadana radykalnej grupie islamistycznej Jama'at al-Muslimin, założonej przez Shukri Mustafę. Pojawiła się ona w Egipcie w 1960 roku jako odgałęzienie Bractwa Muzułmańskiego. Chociaż grupa została zlikwidowana przez egipskie siły bezpieczeństwa po zamordowaniu islamskiego uczonego i byłego ministra rządu w 1977 roku, to uważa się, że "dziedzictwo" ideologiczne zostało przejęte przez kolejne organizacje. Istnieją podejrzenia, że Takfir wal-Hijra ma członków i zwolenników w wielu innych krajach sprzymierzonych z Al-Kaidą. W listopadzie 2013 roku, rosyjskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 14 radykalnych islamistów podejrzanych o przynależność do Takfir wal-Hijra.