Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

21 lat trwania post-sowieckiej konstytucjiW czwartek 5 listopada tadżycki prezydent Emomali Rahmon pogratulował Tadżykom 21 lat trwania post-sowieckiej konstytucji.

"Udało nam się zbudować społeczeństwo, w którym panuje wolność i demokracja".

Podczas transmitowanego w telewizji przemówienia Rahmon powiedział, że: "Mieszkańcy Tadżykistanu, przyjmując konstytucję w trudnym dla kraju okresie pokazali kolejny raz, że nie ma trudności ani problemów, wliczając w to wojnę domową narzuconą nam z zewnątrz, które byłyby w stanie ich zawrócić z drogi pokoju oraz budowy nowoczesnego państwa narodowego".

Prezydent stwierdził, że Tadżykistan ma fundamenty społeczeństwa obywatelskiego, co jest dowodem na realizację zasad pluralizmu politycznego.

"W polityce zagranicznej Tadżykistan jest gotowy do wzajemnie korzystnej współpracy z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi w oparciu o zasady równości i poszanowanie suwerenności" - kontynuuje prezydent.

"W okresie niepodległości udało nam się zbudować społeczeństwo, w którym panuje wolność, demokracja, polityczna stabilność oraz jedność narodowa" - podkreślił Rahmon.

Tadżykistan obchodzi Dzień Konstytucji 6 listopada.

Konstytucja Tadżykistanu została przyjęta 6 listopada 1994 roku, zmieniana w drodze referendum 26 września 1999 roku oraz 22 czerwca 2003 roku jest najwyższym prawem Republiki Tadżykistanu. Poprawka do konstytucji w 1999 roku ustanowiła nowy, dwuizbowy parlament (artykuł 48) oraz przedłużyła kadencję prezydencką z 5 do 7 lat (artykuł 65). Konstytucja zapewnia ideologiczny i polityczny pluralizm oraz zapewnia przestrzeganie praw człowieka i porządku społeczno-prawnego.

Źródło: Asia-Plus