Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Blokada na granicy UzbeckiejKilkaset wagonów kolejowych zmierzających do Tadżyckiej prowincji Khatlon utknęło na granicy z Uzbekistanem, ponieważ Tadżykistan odmówił ich przyjęcia. Według Uzbeckiego Przedsiębiorstwa Kolejowego wagonów może być nawet 330.

 

 

Powodem zamieszania jest uszkodzony most, który zawalił się 16 listopada i spowodował zamknięcie połącznie między miastami Temez i Qurghon Teppa. Tadżycka kolej już następnego dnia zaproponowała pomoc w przywróceniu płynności połączenia. Uzbeckie władze kolejowe przekierowały wagony zmierzające do Khatlon do Dushanbe. Jednak dworzec kolejowy w stolicy tadżykistanu, który obsługuje pociągi pasażerskie kierujące się na południe nie jest w stanie przyjąć tak wielkiego składu pociągów towarowych.

Utrudnianie sprawy przez Uzbekistan może doprowadzić do poważnych braków żywnościowych w Tadżykistanie. Jedzenie wysyłane do Tadżykistanu, jako pomoc humanitarna, nie dociera do miejsca przeznaczenia ze względu na odmowę przez władze Uzbeckie zgody na zbadanie pociągów zmierzających do Tadżykistanu przez Uzbekistan

WFP (World Food Programme) regularnie dostarcza pomoc dla ponad 500.000 osób i 2000 szkół znajdujących się głównie w południowej części regionu Tadżykistanu Khatlon.

Blokada na granicy między tymi dwoma państwami utrudnia znacznie transport materiałów i ładunków do Afganistanu dla sił międzynarodowych.

 

źródło: ASIA-Plus