Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

GazpromGazprom, który jest jedna z największych firm wydobywczych gazu ziemnego i największą tego typu firmą w Rosji postanowił zrezygnować z jednego z czterech złóż tego surowca w Tadżykistanie. Gazprom oświadczył, że nie przedłuży licencji na polu Rengan w Roudaki, ale nie wyklucza uzyskania licencji na eksploatacje Naftmaydonu w północnej części Tadżykistanu.

 

Rosyjska firma Gazprom otrzymała od władz Tadżykistanu licencje na eksploatacje czterech złóż gazu ziemnego: Rengan, Sargazon, Sariqamish; i zachodnia Shaambari. Partner Gazpromu, Gazprom International, która specjalizuje się w realizacji projektów za granicą, prowadzi prace poszukiwawcze w Tadżykistanie i planuje rozszerzenie swojej działalności w tej Republice. Pole Rengan, z którego rezygnuje firma ma przewidywane rezerwy gazu rzędu 35mld metrów sześciennych, natomiast Sargazon posiada zasoby rzędu 30mld metrów sześciennych.

Według szacunków ekspertów łączna liczba zasobów ropy naftowej i gazu na obszarach węglonośnych Tadżykistanu sięga ok 1000 mld ton. Jednak ich wydobycia i eksploatacja wymaga dużych nakładów finansowych, gdyż złoża często występują na głębokościach 6,5 do 8 km głębokości.

 

źródło: ASIA-Plus