Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Granica Chin i TadżykistanuOsiągnięto porozumienie Chińsko - Tadżykistańskie w sprawie przejścia granicznego Kulma-Qarasou w Gormo Badakhshan. Ustalono, że punkt kontrolny będzie funkcjonował cały rok. Ten niezwykle ważny punkt graniczny był bardzo problematyczne ze względu wysokiego położenia (4400 m npm) oraz ciężkich warunków pogodowych, które często tam panują

 

Po spotkaniu Ministra Transportu Tadżykistanu Nizomiddina Hakimova z reprezentantem rządu chińskiego podpisano umowę w sprawie przejść granicznych na granicy tych dwóch państw. W ramach tego porozumienia status miedzynarodowego przejścia granicznego otrzymał punkt kontrolny Kulma Qarasou. Strony uzgodniły również, że przekraczanie granicy będzie możliwe cały rok.

Od 1 maja 2008 przejście w Kulma działało od poniedziałku do piątku od maja do listopada. Ten punkt graniczny jest strategicznym miejscem otwartego w 2004 roku szlaku handlowego łączącego Tadżycki Khorog oraz oddalonego 700 kilometrów Chiński Kaszgar.

Przejścia w Kulma znajduje się na wysokości 4400 m npm. W przypadku trudnych warunków pogodowych było ono zamknięte nawet 15 dni w miesiącu, a od listopada do kwietnia przekroczenie granicy było w ogóle niemożliwe.

 

 

źródło: ASIA-Plus