Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

ekstremiści islamscyGrupa 5 osób podejrzanych o członkostwo w religijnej grupie ekstremistycznej Hizb ut-Tahrir została zatrzymana w stolicy kraju Dushanbe. Jak podaje serwis ASIA-Plus zatrzymani to mężczyźni w wieku od 30 do 38 lat. Wobec zatrzymanej grupy zostało wszczęte postępowanie sądowe w oparciu o zarzut organizowania grupy ekstremistycznych oraz propagowanie wrogiej ideologii.

 

Policja ponadto podejrzewa, że ich główną siedzibą było mieszkanie położone w jednej z dzielnic miasta, w którym zostało znalezionych ponad 100 egzemplarzy książek i ok 200 ulotek o treści ekstremistycznej, a także 100 płyt CD propagujących działalność grupy Hizb ut-Tahrir.

Rząd Tadżykistanu zakazał działalności Hizb ut-Tahrir w kwietniu 2001 i od tego czasu setki ich aktywnych działaczy zostało aresztowanych i skazanych. Sąd Najwyższy Tadżykistanu oficjalnie uznał grupę Hizb ut-Tahrir za islamistyczną organizację ekstremistyczną. Orzeczenie sądu oznacza, że organizacja ta nie może korzystać ona z internetu ani żadnych mediów do promowania swojej ideologii.

 

źródło: ASIA-Plus