Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Gaz ziemny wydobycieJak podaje serwis ASIA-Plus w dalszym ciągu nie udało się osiągnąć porozumienia z Uzbekistanem w sprawie dostaw i przesyłania gazu na rok 2012. Uzbekistan zakręcił kurki z gazem dla Tadżykistanu po wygaśnięciu się umowy między tymi dwoma krajami z dniem 1 stycznia 2012.

 

 

Mimo wielokrotnych próśb menadżerów Tojiktransgaz o ustalenie spotkania w celu podpisania nowej umowy już w 2011 roku strona Uzbecka zmieniała kolejne daty. W końcu kolejne listy i petycje pozostały bez odpowiedzi. 22 grudnia w sprawę włączył się minister Tadżykistanu, który stwierdził, że pomimo iż rozmowy w sprawie przesyłu z Rosją i Chinami są w toku to ich finalizacja jest niemożliwa w wyniku braku porozumienia ze stroną Uzbecką.

Sprawa w dalszym ciągu jest w toku. Tadżykistan jest jednym z większych nabywców tego surowca na lokalnym rynku. Minister Spraw Zagraniczny zwraca uwagę na bardzo utrudnione w ostatnim czasie kontakty dymplomatyczne i gospodarcze, a także na liczne incydenty i naprężenia na granicy obu państw.

 

źródło: ASIA-Plus