Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Głośna sprawa menedżera firmy deweloperskiejJak podaje serwis ASIA-Plus w środę zostały przedstawione nowe zarzuty przeciwko Jourabek Okhounov, top menedżer "Movarounnahr", która jest największą w Tadżykistanie firmą deweloperską. Adwokat broniący Okhounova powiedział, że jego klientowi zostały przedstawione zarzuty uszkodzenia mienia w wyniku oszustwa lub nadużycia zaufania. Prokurator generalny postanowił rozszerzyć dochodzenie w sprawie firmy.

 

Poprzednia sonda obejmowała okres od 2007 do 2010. Zmiana ma obejmować również lata od 2005 do 2006. Muhammadiyev zauważył również, że szkody spowodowane przez dewelopera zostały oszacowane na około 15 mln dolarów. Ponadto istnieją podejrzenia o zmarnowanie ponad 8mln somoni przydzielonych przez Islamski Bank Rozwoju na budowę ośrodka zdrowia w dzielnicy Danghara w Duszanbe.

Jourabek Okhounov został aresztowany w listopadzie 2010 r. śledztwo w sprawie prywatnego dewelopera nieruchomości zostało wysłane do Sądu Najwyższego do rozpatrzenia w sierpniu 2011 roku.

Księgowy "Movarounnahr" zauważył, że firma nie była wstanie funkcjonować od listopada 2010 roku. Nie było możliwe wypłacenie wynagrodzeń, gdyż rachunki bankowe firmy zostały zamrożone. Nowe zarzuty przeciwko menedżerowi zostały wniesione we wrześniu 2011 roku. Okhounov, który został wcześniej oskarżony o oszustwa na wielką skalę będzie także odpowiadał za defraudację 8 mln somoni, które zostały przekazane przez Agencję Ubezpieczeń na budowę dwóch budynków użyteczności publicznej.

Obrońcy bronią swojego klienta tym, że przebywał on w tym czasie w areszcie i finalizacja umowy nie mogła dojść do skutku. Zarzucają także prokuraturze, że nie przedstawiłą ona dostatecznych dowodów winy.

Wyniki pierwszego badania wykazały, że firma wydała ponad 135 mln somoni na budowę wszystkich budynków. Kwota obejmuje 110 mln wpłat uzyskanych od klientów, kredyty bankowe. Pozostałe 25 mln to wkład własny Jourabek Okhounov. Łączna liczba klientów firmy deweloperskiej to ok 700 osób i tylko 250 z nich otrzymało już mieszkania lub upoważnienia do zajmowania mieszkań. 450 pozostałych wciąż czeka na mieszkania w lokalach zastępczych.

 

źródło: ASIA-Plus