Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Forum walki z HIVLiczba nowych przypadków HIV w Tadżykistanie według statystyk rośnie z roku na rok. Jednym z celów podjętego forum jest zrewidowanie dotychczasowej polityki przeciwdziałania temu procesowi a także zagwarantowanie dostępu do terapii antyretrowirusowej (ARV) osobom żyjącym z HIV.

 

 

 

Głównym katalizatorem podjętych działań są statystyki wskazujące, że ponad 90% ludzi zarażonych śmiertelnym wirusem potrzebuje kuracji ARV. Działania zmierzające do osiągnięcia zamierzonych celów to m. in. wprowadzenia obowiązkowego szkolenia dla wszystkich studentów medycyny oraz lekarzy rodzinnych traktującego o wspieraniu walki z HIV, a także ukazującego zalety kuracji ARV.

W akcjię włączyły się także jednostki międzynarodowe m. in. WHO oraz Biuro Narodów Zjednaczonych ds. Narkotyków i Przestępczości. Tadżykistan jest adresatem pomocy w organizowaniu podyplomowego nauczania o zrównowazonym podejścu do zdrowia ludziego i potencjału rozwoju do zarządzania i kontrolowania fali zakażeń wirusem HIV. Badania wykazały że program anty HIV jest wciąż rozdrobniony w edukacji medycznej i musi być właściwie uwzględniony i zarządzany.

W ramach inicjatywy WHO dostarczyła komputery i inny sprzęt do Państwowego Uniwersytetu Medycznego, by pomóc w procesie edukacji. Zapowiedziała także dalsze wspieranie studentów na poziomie licencjackim, magisterskim oraz podyplomowym.

 

źródło: Khovar