Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Realizacja programu TempusWiceminister Rozwoju Gospodarczego i Handlu, Umed Davlatzod spotkał się w Dushanbe z panem Josefem AFF, managerem projektu rozwijania i wdrążania zrównoważonych struktur w celu promowania ducha przedsiębiorczości w Rosji i Tadżykistanie. Projekt jest częścią programu  Komisji Europejskiej - Tempus.

 Oficjalne źródło w MoEDT (Ministry of Economic Development and Trade) mówi, że omówione kwestie związane były z rozwojem zrównoważonych struktur do wspierania przedsiębiorczości w społeczności akademickiej poprzez tworzenie standardów edukacyjnych i Kursy szkoleniowe, podnoszenie kwalifikacji nauczycieli i szkolenie nauczycieli do nauczania przedmiotów ekonomicznych w szkołach średnich.

Davlatzod zauważył, że minister był zawsze gotowy do pomocy przy realizacji wspólnych projektów w tym kierunku.

Tempus jest programem Unii Europejskiej, który wspiera modernizację szkolnictwa wyższego i tworzy obszar współpracy w krajach ościennych UE. Założony w 1990 roku, program obejmuje obecnie 27 krajów Bałkanów Zachodnich, Europy Wschodniej i Azji Środkowej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Tempus finansuje dwa rodzaje działań: projekty wspólne (partnerstwa między instytucjami szkolnictwa wyższego w UE i krajach partnerskich, w których poszczególne kraje mogą rozwijać, modernizować i upowszechnianie nowe programy nauczania lub materiały. Tempus dba również o zapewnienie jakości zarządzania instytucjami szkolnictwa wyższego (rozwój i reformy instytucji szkolnictwa wyższego i systemy w krajach partnerskich; do poprawy ich jakości i przydatności, a także zwiększenie konwergencji z UE).

Partnerstwo składa się z konsorcjów-organizacji, w tym szkół wyższych, firm, ministerstw, organizacji pozarządowych i innych organizacji działających w dziedzinie szkolnictwa wyższego, zarówno w UE jak i krajach partnerskich.

 

 

źródło: http://news.tj/