Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Do wytyczenia pozostało jeszcze około 20% granicyDzisiaj w Dushenbe odbędzie się kolejne posiedzenie Międzyrządowej Komisji w sprawie  delimitacji i wytyczania granicy Tadżycko-Uzbeckiej.
Jak podaje  Ministerstwo Spraw Zagranicznych  uzbecka delegacja kierowana przez pierwszego wicepremiera Uzbekistanu Rustama Azimova przybyła do Tadżykistau po południu 20 lutego.

 

 

 

 

Należy zauważyć, że rozwiązanie  Tadżyckich i Uzbeckich kwestii granicznych zostaje wznowione po trzech latach przerwy, gdyż ostatnia sesja Międzyrządowej Komisji w sprawie  delimitacji i wytyczania granicy Tadżycko-Uzbeckiej odbyła się w 2009 roku.

Wiceminister spraw zagranicznych Tadżykistanu Nizomiddin Zohidov poinformował o wznowieniu prac na Międzyrządowym spotkaniu  z dziennikarzami d koniec stycznia tego roku. Nizomiddin Zohidov zaznaczył, że kwestie graniczne zostały uzgodnione w prawie 80% do czasu ostatniego posiedzenia komisji w 2009 roku.


"Do delimitacji i wytyczenia pozostaje Okło  20% odcinków linii granicy  Tadżykistanu z Uzbekistanem, głównie są to  przygraniczne obszary Sogd." - Wyjaśnił dyplomata.

Przypominamy  w lutym 2009 roku, tadżycki parlament ratyfikował Traktat o tadżycki-uzbeckiej granicy. Posłowie uzbeccy  ratyfikowali ten traktat w marcu tego roku.
Według Generalnej Dyrekcji Granicznej długość tadżycko-uzbeckiej granicy to  ponad 1106 km.

 

źródło: Avesta.Tj