Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżyccy imigranci za PutinemArtykuł autorstwa Toma Balmfortha zatytułowany “Putin's Unlikeliest Supporters: Tajik Migrant Workers” mówi, że pomimo problemów dotykających Tadżyków i inne społeczności Azji Centralnej W Rosji,  imigranci z Tadżykistanu wspierają Putina, by ten ponownie zasiadł na fotelu prezydenta Rosji.

 

 


Karomat Sharipov - szef Stowarzyszenia Tadżyków w Moskwie wezwał podobno 11 lutego osoby posiadające rosyjskie obywatelstwo o oddanie swojego głosu w wyborach na Władimira Putina w wyborach które mają odbyć się 4 marca.
Według szacunków w Rosji mieszka i pracuje legalnie około 700 tys obywateli Tadżykistanu. Ponadto  szacuje się, że na każdego legalnie pracującego przypada dwóch pracujących nielegalnie. Sharipov mówi, że prawdopodobnie w Rosji znajduje się około 2 milionów Tadżyków.

 

Ich lojalność do Putina ma wiele źródeł, mówią analitycy. Część z nich wynika z faktu, że kandydat na prezydenta, a obecnie premier Rosji, wykreował się na obraz strongmana, podobny do wielu władców Środkowej Azji.
Andrei Grozin, dyrektor instytutu WNP ds. Azji Środkowej i Kaukazu, mówi, że wsparcie dla Putina jest "powszechne" wśród tadżyckiej diaspory w Rosji, dodając, że wynika to z kilku czynników, ale ten główny jest ich słabość, gdyż ich los w "100 procentach zależy od władz."

W czasie skandalu, który miał miejsce w listopadzie ubiegłego roku, powszechne były obawy w społeczeństwie o masowe deportacje Tadżyków. I choć nigdy to się nie stało, takie posunięcie byłoby katastrofalne dla Tadżykistanu, gdzie przekazy bankowe od osób pracujących w Rosji stanowią blisko połowę PKB kraju. Wsparcie dla Putina jest więc również nadzieją na utrzymanie obecnej polityki Kremla wobec mniejszości Tadżyckiej.

Pozostali kandydaci na prezydenta, tacy jak lider Giennadij Ziuganow lider  partii  komunistycznej i Ultranacjonalista Vladimir Zhirinovsky zrobili niewiele, by zdobyć poparcie społeczności  Azji Środkowej w Rosji. I miliarder Michaił Prochorow, który startuje jako liberalna alternatywa dla Putina, powiedział, że chce nałożyć obowiązek wizowy dla imigrantów tadżyckich.

Źródło: news.tj