Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

FacebookSerwis informacyjny ASIA-Plus ogłosił, iż otrzymał kopię oficjalnego pisma przesłanego przez Urząd ds. Komunikacji przy Rządzie Republiki Tadżykistanu, który skierowany był do lokalnych dostawców usług internetowych. List podpisany przez jednego z wiceprzewodniczących dotyczy zablokowania dostępu do takich stron internetowych jak: facebook.com, zvezda.ru, tjknews.com, maxala.org, centrasia.ru. W tłumaczeniu podaje się "profilaktyczne prace techniczne".

 

 

 

Niektórzy dostwcy usług internetowych twierdzą, że list otrzymali w poniedziałek rano, a bezpośrendie ponaglenie wykonania zadania dotarło do nich już w sobotę. Natomiast jeden z porviderów, który wstrzymał się z wykonaniem i nie zablokował swoim klientom dostępu do w/w stron napotkał szereg problemów. "Wszstkie firmy, które początkowo nie zablokowały stron zostały odłączone od internetu gdyż przechodzą one przez państwowego monopolistę Tajiktelekom. Problemy zostały rozwiązane tuż po zablkowowaniu wszystkich stron."

Szef Służb Łączności Beg Zuhurov powiedział, że brak dostępu wielu stron internetowych w Tadżykistanie jest związany z problemami technicznymi. Nie podał on jednak szczegółów, zapewnił jednak, że zostaną one rozwiązane w najbliższej przyszłości. Warto jednak zauważyć, że Zuhurov obarczył niektóre artykuły i komentarze wyświetlane na zakazanych portalach winą za podział społeczeństwa, zniesławienie i dyshonor całego Państwa. "Przez publikowanie takich artykułów, niektóre osoby próbują podzielić społeczeństwo i zdestabilizować sytuację w kraju".

 

źródło: ASIA-Plus