Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Brak wojsk USA w Afganistanie do końca 2014 rokuJak donosi The New York Times Biały Dom oświadczył, że prezydent USA Barrack Obama w rozmowie telefonicznej zapewnił Afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja, że wycofywanie wojsk amerykańskich z jego kraju zakończy się do 2014 roku. Jest to niejako sprzeczne z wcześniejszym oświadczeniem o ograniczeniu działania wojsk tylko do baz głównych.

 

 

Rozmowa telefoniczna głów obu państw miała miejsce podczas przelotu Barracka Obamy na pokładzie Air Force One do Chicago. Była ona przeprowadzona dzień po oświadczeniu Hamida Karzaja, w którym nalegał on do ograniczenia działania wojska amerykańskich tylko do terenów głównych baz wojskowych. Oświadczenie zostało opublikowane zaledwie parę godzin po wypowiedzi Obamy, w kórej mówił on o trzymaniu się harmonogramu wycofywania się wojsk do 2014 roku.

Według The New York Times podczas rozmowy na pokładzie samolotu doszło do porozumienia, że obie strony pragną wcześniejszego zakończenia procesu wycofywania się wojsk. W oficjalnym oświadczeniu Białego Domu możemy przeczytać: "obie strony potwierdziły nasze wspólne zobowiązania dotyczące umowy, w której afgańskie siły dokończą proces transformacji i przejmą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w całym kraju do końca 2014 roku". Biuro prasowe Karzaja wydało podobne oświadczenie.