Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Żołnierze stacjonujący w bazie w DushanbeRosyjska Centrala Wojskowa oświadczyła, że 1500 nowych żołnierzy skierowanych na służbę do bazy wojskowej położonej na terenie Tadżykistanu jest gotowych do objęcia swoich stanowisk. Istnienie bazy jak i jej nowe zasilenie jest efektem porozumienia prezydenta Emomali Rachmona z Władimirem Putinem.

 

 

Według asystenta dowódcy bazy wojskowej w Dushanbe nowo skierowani żołnierze będą pełnili obowiązki młodszych dowódców oraz różnych specjalistów od nauk ścisłych. Obecnie na terenie Tadżykistanu znajduje się około 7000 personelu rosyjskiego zarówno wojskowego jak i cywilnego. Zlokalizowani są oni na terenach Dushanbe, Qurghon Teppa i Kulob

Pierwsza stała, rosyjska baza wojskowa w Tadżykistanie powstała na mocy porozumień obu rządów 17 października 2004 roku. Tak na prawdę było to zalegalizowanie będących tam od rozpadu zwązku radzieckiego, stacjonujących wojsk rosyjskich. Prezydenci Emomali Rachmon i Władimir Putin podpisali umowę zezwalającą na stały pobyt na terenie Tadżykistanu 201. Zmotoryzowanej Dywizji Strzelców. Później dywizja została przekształcona w bazę wojskową. Nieformalnie jednostka ta stacjonowała w Tadżykistanie od upadku Związku Radzieckiego.

201. Zmotoryzowana Dywizja Strzelców "Gatchina" została stworzona dwukrotnie w czasie II wojny światowej w ramach Armii Czerwonej ZSRR. Tytuł "Gatchina" ostrzymała za rolę jaką pełniła w przełamaniu oblężenia Leningradu, wtedy też jednostka otrzymała swój pierwszy Order Czerwonego Sztandaru. Jako element Środkowo-azjatyckiego Okręgu Wojskowego oddział ten brał udział w inwazji na Afganistan w grudniu 1979 roku, kiedy to weszła do Afganistanu wraz z 40. Armią. W 1985 roku dywizja otrzymała drugie odznaczenie Orderu Czerwonego Sztandaru.