Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Uzbekistan zakręcił kurek z gazemUzbekistan w pełni wstrzyma dostawy gazy do Tadżykistanu z dniem 1 kwietnia 2012 roku według Ministerstwa Energetyki i Przemysłu. Źródło w ministerstwie mówi, że strona uzbecka uzasadnia swój krok niedoborem tego surowca i zbyt małą ilością gazu, którą może użyć we własnym kraju. Jest to wbrew porozumieniu jakie strony podpisały tuż na początku roku, gdyż Tadżykistan zobowiązał się do kupienia ponad 200 mln sześcieściennych surowca (z czego zakupił dopiero 45 mln).

 

 

Porównując to ze średnim wydobyciem Uzbekistanu (ponad 200 milionów sześciennych gazu ziemnego dziennie) trudno jest zgodzić się z taką argumentacją. Dziennie wydobycie jest prawie takie samo jak roczna ilość przesyłanego gazu do Tadżykistanu.

Według komentatorów rzeczywistą przyczyną wstrzymania dostaw tego surowca jest spór między tymi dwoma krajami nad zaporą Farhada w północnym Tadżykistanie. Obszar wokół zapory zostaj wynajęty przez Uzbekistan w 1933 roku na okres 40 lat i chociaż termin dzierżawy wygasł dawno temu to strona uzbecka nie chce zwrócić terytorium.

Tojiktransgaz (tadżycki dystrybutor gazu ziemnego) nie potwierdza ani oficjalnie nie neguje zapowiedzi o pełnym zatrzymaniu dostaw surowca z Uzbekistanu. Łączna suma gazu wysłanego do Tadżykistanu w tym roku wynosi ok 45 mln metrów szcześciennych. Gaz ten jest dystrybuowany głównie do przedsiębiorców i tylko nielicznia część trafia do klientów indywidualnych.