Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan przyszłym członkiem Unii Celnej?Strona rosyjska jest pewna, że wstąpienie Tadżykistanu do Unii Celnej da impuls do dalszego rozwoju gospodarki tego kraju. Informacja ta pochodzi od reprezentantów Rosji uczestniczących w Tadżycko-Rosyjskim forum biznesowym w Duszanbe.

 

 

 


Podczas forum, Andrey Belyaminov, szef rosyjskiej Federalnej Służby Celnej (FTS), doradzał przedsiębiorcom Tadżykistanu, aby dokładnie przestudiować kwestie związane z dopuszczeniem Tadżykistanu do Unii Celnej ", ponieważ jest to środowisko biznesu, które może skłonić władze do podjęcia ostatecznej decyzji. "

Kirgistan  dla przykładu bardzo aktywnie analizuje wszelkie „za i przeciw” wobec wstąpienia do Unii Celnej, zauważył Belyaminov. Według niego, jedynie Białoruś i Kazachstan mogą wynieść korzyści z uczestnictwa w Unii Celnej.

Przewodniczący Rady Koordynacyjnej Euroazjatyckiej Rady Biznesu Oleg Soskovets powiedział: "Tadżykistan uzyska korzyści ekonomiczne poprzez przystąpienie do Unii Celnej, opza tym, tadżyccy emigranci otrzymają pewne przywileje. Na przykład, będą mogli zatrzymać się w Rosji na miesiąc, bez rejestracji. "

Przemawiając na forum, Nematjon Sanginow, zastępca szefa Służby Celnej w ramach rządu Tadżykistanu, zauważył, że ujednolicone gospodarek zmusza kraje do aktywnego współdziałania w walce z nowymi wyzwaniami i zagrożeniami.

Tymczasem Pani Larisa Kislyakova, zastępca przewodniczącego Izby Handlu i Przemysłu Tadżykistanu (CCI), zauważył, że dołączenie kraju do Unii doprowadzi do wzrostu opłat celnych. "Będziemy zmuszeni do zakupu niektórych towarów importowanych po wyższych cenach, a dostawa towarów będzie się zmniejszać," powiedział Kislyakova. "Pierwsze co odnotujemy to straty."

Unia celna między Białorusią, Kazachstanem i Rosją powstała 1 stycznia 2010 roku. Białoruś, Kazachstan i Rosja mają na celu ustanowienie integracji gospodarczej, jak do tej pory objawia się to usunięciem wszelkich granic celnych między sobą od lipca 2011 roku.

Rosja dąży do integracji Tadżykistanu i Kirgistanu w Unii Celnej. Kirgistan wstępnie wyraził chęć przystąpienia do Unii Celnej. Tadżykistan również planuje swoje członkostwo, lecz  ze względu na swoje położenie geograficzne i brak wspólnej granicy z jakimkolwiek obecnym członkiem Unii Celnej musi poczekać na wstąpienie sąsiedniego Kirgistanu, który graniczy z aktualnym członkiem, Kazachstanem.

źródło: asiaplus