Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Duszanbe hucznie uczci Dzień FlagiBurmistrz  Duszanbe Mahmadsaid Ubaidulloyev podpisał dekret  zezwalający na przeprowadzenie imprez z okazji Dnia Flagi Narodowej, który w Tadżykistanie odbędzie się w dniu 24 listopada. Oficjalne źródło w biurze burmistrza Duszanbe mówi że w uroczystościach i pokazach które rozpoczną się w sobotę o 22:00 będzie uczestniczyć ponad 8.500 osób.



Uroczystości rozpoczną się przemarszem  na plac centralny, gdzie o godzinie 11:00 rozpocznie się uroczysty koncert. Po za tym planowane są  różne zajęcia sportowe i debaty.

Przypomnimy, że Tadżykistan po raz pierwszy celebrował  Narodowy Dzień Flagi 24 listopada 2009 roku. Około 300 studentów przemaszerowało wtedy przez główne ulice w Duszanbe z 90-metrową flagą Tadżykistanu. Jako część uroczystości, 22 biegaczy ukończyło w tym czasie sztafetę, w której flaga Tadżykistanu została przeniesiona przez cały kraj od miasta Tursunzoda aż do tadżycko-uzbeckiej granicy przy terenie przyszłej elektrowni wodnej Roghun.


Tadżykistan był ostatnią z byłych republik radzieckich, która utworzyła nową flagę.

Flaga Tadżykistanu została przyjęta 24 listopada 1992 i składa się z trzech poziomych pasów: czerwonego, białego i zielonego. Na białym pasie znajduje się korona - główny element godło państwowego.

Symbolika
Korona reprezentuje Tadżyków, których nazwa pochodzi od słowa tajvar, znaczącego ukoronowani. Siedem gwiazd umieszczono na fladze ze względu na to, że w tradycji tadżyckiej słowo "siedem" jest symbolem perfekcji i szczęścia. Barwy symbolizują słońce i zwycięstwo (czerwona), czystość, bawełnę i ośnieżone szczyty (biała) oraz islam i szczodrość natury (zielona).

Historia
Tadżykistan, jako ostatnia była republika radziecka przyjął nową flagę państwową, która zerwała z nienawiązującym do specyfiki państwa symbolem z okresu ZSRR. Zanim przyjęto opisaną flagę, już po uzyskaniu niepodległości, w latach 1991 - 1992 flagą państwową Tadżykistanu była nieznacznie zmodyfikowana flaga Tadżyckiej SRR, z której usunięto sierp i młot - symbol komunizmu. Ponieważ jednak symbolika tego sztandaru nadal podkreślała socjalistyczno-komunistyczne tradycje i w żaden sposób nie odnosiła się do narodu i państwa tadżyckiego, zdecydowano się na opracowanie nowego wzoru flagi.

 

źródło: asiaplus, wikipedia