Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Transparency International: dwie trzecie krajów krajów świata jest Antykorupcyjna organizacja Transparency International (TI), mówi, że pomimo rosnącego oburzenia społecznego wobec skorumpowanych rządów nadal wysoki poziom korupcji, nadużywanie władzy, a także tajne i niejasne transakcje "łupią" społeczeństwa na całym świecie. Roczny Indeks Percepcji Korupcji, opublikowany w dniu 5 grudnia pokazuje, że dwie trzecie ze 176 krajów, jest postrzeganych przez obywateli jako wysoce skorumpowane.


Svetlana Saviskaya, regionalny koordynator Transparency International poinformowała o ustaleniach które zakładają zwiększenie liczby urzędników w celu uzyskania większej przejrzystości w instytucjach publicznych .

Priorytetem jest również wprowadzenie silniejszych przepisów dotyczących lobbingu i finansów politycznych oraz większej przejrzystości w zakresie wydatków publicznych i podpisywanie umów.

Afganistan, wraz z Korą Północną i Somalią, po raz kolejny znajdują się na samym dole Indeksu Percepcji Korupcji.

Rosja byłe republik radzieckie, również nie wypadły dobrze, jedynym wyjątkiem jest tu Gruzja, która wykazuje znaczącą poprawę.

TI mówi, że wszelkie dane na podstawie powstał ranking są oparty na danych zebranych w ciągu ostatnich 24 miesięcy przez niezależne instytucje specjalizujące się w zarządzaniu i analizie klimatu biznesowego.

Gruzja zajęła 51 miejsce pozostawiając w tyle Armenię (105), Azerbejdżan (139) i wszystkie inne kraje WNP daleko w tyle. Białoruś zajęła 123cie, Ukraina 144-te. Rosja umieszczone została na miejscu 133 obok Iranu i Kazachstanu.

Pozostałe kraje Azji Środkowej: w tym Kirgistan na miejscu 154, po Tadżykistanie (157), Turkmenistan i Uzbekistan (oba 170).

źródło: asiaplus