Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Nowe lokomotywy trafią do TadżykistanuW Kazachskiej fabryce zajmującej się budową lokomotyw w dniu 4 grudnia odbył się oficjalny odbiór2 lokomotyw. Jak informuje Tajik Railways, lokomotywy mają przyjechać do Duszanbe w ciągu następnych dziesięciu dni. Transport maszyn jest wynikiem umowy, w której Kazachstan zgodził się sprzedać sześć lokomotyw do Tadżykistanu.

 

Tadżyckie Państwowe Linie Kolejowe (Rohi Ohani Tojikiston), podpisała kontrakt z kazachskim producentem lokomotyw, Kurastyru Zauyty, w listopadzie 2011 roku.

Umowa jest pierwszą ofertę sprzedaży kazachskich lokomotyw spalinowych za granicę. Podpisanie kontraktu eksportowego zakończyło negocjacje, które rozpoczęły się na początku września ubiegłego roku po prezentacji przez kazachskiego producenta lokomotyw na Międzynarodowych Targach Kolejowych, niedaleko Moskwy.

Zgodnie z umową, pierwsze dwie lokomotywy mają być zmontowane w Kazachstanie na licencji General Electric Company.


Całkowita długość linii kolejowych w Tadżykistanie wynosi ponad 950 km; z czego około 680 km to  stanowią główne linie kolejowe. Obecnie tadżycka państwowa spółka kolejowa oferuje podróżnym dwie trasy do Federacji Rosyjskiej (Duszanbe-Moskwa i Kulob-Moskwa) oraz dwie trasy krajowe(Duszanbe-Konibodom i Duszanbe-Pakhtaobod). W przeszłości istniało jeszcze połączenie Khujand-Saratowie (Rosja) trasa została jednak zawieszona z powodu niskiego ruchu pasażerskiego.

Tadżycki tabor obejmuje obecnie ponad 2000 wagonów cargo, 424 wagonów pasażerskich i 55 lokomotyw spalinowych.

źródło: asiaplus