Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Kolejny sukces na polu walki z narkotykamiWspółpraca pomiędzy służbami mundurowymi w Tadżykistanie i Afganistanie doprowadziły do wykrycia i zlikwidowania dużego kanału przerzutowego, przez który afgańskie narkotyki były przemycane do krajów Azji Środkowej, Rosji i Europy. Jak informuje Tadżycka Agencja Kontroli Narkotyków (DCA) ta wielostopniowa operacja mająca miejsce w afgańskiej części Górskiego Badachszanu  przeprowadzona została wspólnie przez tadżyckie i afgańskie agencje do zwalczania przestępstw narkotykowych .

 

"W wyniku operacji przechwycono ponad 420 kg narkotyków i , zajęto kilka sztuk broni oraz aresztowano  trzynaście osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków. W wyniku operacji rannych zostało sześciu afgańskich policjantów, z których jeden zmarł w wyniku odniesionych ran. W trakcie operacji zginał również jeden z aktywnych członków tej grupy przestępczej, który po ustaleniach okazał się być bratem lidera tej organizacji zajmującej się handlem narkotykami”, informuje DCA.


W raporcie opublikowanym na konferencji prasowej w Kabulu, Baz Mohammad Ahmadi, wiceminister ds. narkotyków w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Afganistanu, zaznaczył, że Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) oceniło tę operację jako jeden z największych sukcesów w walce z handlem narkotykami w obu krajach w ostatnim czasie.

źródło: asiaplus