Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Rosyjscy specjaliści opuszaczają Tadżykistan3661 osób opuściło Tadżykistan i udało się do Rosji w ramach rosyjskiego programu narodowego w celu pomocy przy dobrowolnych przesiedleniach rodaków mieszkających za granicą Federacji Rosyjskiej od 2007 roku. Jak informuje rosyjski urząd Federalnej Służby Migracji (FMS) 62 procent Rosjan mieszkających w Tadżykistanie posiada wyższe wykształcenie.

 

Przemawiając na spotkaniu, Viktor Sebelev, szef biura FMS w Tadżykistanie, zaznaczył, że 30 procent osób, którzy przenieśli się z Tadżykistanu do Rosji w ramach wspomnianego programu stanowili pracownicy techniczni oraz inżynierowie 15% lekarze.

Pani Dilorom Rahmatova, socjolog , w wywiadzie dla portalu Asia Plus powiedziała, że "Tadżykistan odczuje skutki gospodarcze tego programu za kilka lat, bo kraj potrzebuje tych specjalistów. Rząd musi zwrócić szczególną uwagę na ten proces

Rosyjski krajowy program do pomocy przy dobrowolnych przesiedleniach rodaków mieszkających za granicą Federacji Rosyjskiej jest trzy-etapowym programem, który został uruchomiony w czerwcu 2006 roku i powinien zostać zakończony w tym roku.

źródło: asiaplus