Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan nie jest dobrym partnerem w oczach RosjanObywatele Federacji Rosyjskiej uważają Tadżykistan za najmniej stabilnego i najmniej perspektywicznego partnera spośród wszystkich państw WNP,  wynika z ankiety przeprowadzone przez Rosyjskie Centrum Badań Opinii (VCIOM). Badanie zostało przeprowadzone przez specjalistów VCIOM w okresie 24-26 listopada na grupie osób składających się z 1600 Rosjan.


98% badanych poza Tadżykistanem za najmniej stabilnych i rzetelnych partnerów uważa Mołdawie i Turkemnistan.

Gruzja została nazwana najmniej wiarygodnym partnerem, tylko jedna z badanych osób uważa, że ​ współpraca z Gruzją jest możliwa.

Białoruś i Kazachstan zostały nazwane najbardziej wiarygodnymi partnerami – tak postrzega je 46 (Białoruś) i 38 (Kazachstan) procent. Białoruś i Kazachstan również nazwany najbardziej udanych i stabilne kraje - 445 i 33 procent.

Obywatele rosyjscy najbardziej ufają białoruskiemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence (34 procent) a także prezydentowi Kazachstanu Nursułtanowi Nazarbajew (31 proc.)
Tylko dwa procent ankietowanych wyraziło zaufanie wobec prezydenta Tadżykistanu Emomali Rachmona,


Rosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej (VCIOM), założone zostało w 1987 roku i jest najstarszą instytucją zajmującą się badaniem opinii publicznej w przestrzeni postsowieckiej i jest jednym z wiodących ośrodków socjologicznych i firm badawczych w Rosji.

źródło: asiaplus