Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Nowa Ustawa Medialna12 grudnia odbyło się czwarte regularne posiedzenie  Majlisi Namoyandagon (Niższa Izba Parlamentu Tadżykistanu) zołanej przez przewodniczącego Shukurjona Zuhurova. Parlamentarzyści zatwierdzili podczas zebrania nową ustawę medialną.


MP Olim Salimzoda, który jest jednym z autorów nowej ustawy medialnej, poinformował, że nad ustawą pracowała specjalna grupa robocza składająca się z przedstawicieli parlamentu, rządu, partii politycznych i społeczności. W ciągu ponad dwóch lat, grupa odbyła 18 posiedzeń, a pierwszy projekt ustawy został przedłożony do rozpatrzenia Majlisi Namoyandagon w marcu 2010.

"Zgodnie z nowym prawem, wszystkie media w Tadżykistanie zostaną zarejestrowane jako podmioty prawne a wszelkie agencje publiczne będą musiały odpowiedzieć dochodzenie na pytania dziennikarzy w przeciągu trzech dni", poinformował deputowany.

MP Suhrob Sharipov zaznacza, że nowa ustawa medialna spełniona wymagania "międzynarodowych norm i standardów wolności słowa."

MP Shodi Shabdolov, który był członkiem grupy opracowującej szczegóły ustawy medialnej, zauważył, że wiele uwag samych dziennikarzy zostało wzięte pod uwagę i uwzględnione w nowej ustawie.

źródło: asiaplus