Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Spotkanie Rahmona i Erdogana w TurcjiJako informuje oficjalna strona internetowa prezydenta Tadżykistanu, Emomali Rachmon wraz z 300 przedsiębiorcami z Turcji i Tadżykistanu uczestniczył wczoraj w tadżycko-tureckim Forum Biznesowym w Ankarze zorganizowanym w ramach oficjalnej wizyty w Turcji. W tracie forum, tadżycki prezydent wyraził zadowolenie z poziomu współpracy gospodarczej Tadżykistanu i Turcji i podkreślił, że wzajemny handel między Tadżykistanem a Turcją wyniósł 600 milionów dolarów w 2011 roku.

 

W Tadżykistanie działa obecnie 53 tureckie firmy.

Forum  zaowocowało podpisaniem trzech dokumentów o współpracy, w tym umową o współpracy Izby Handlu i Przemysłu Tadżykistanu i Turcji, podpisano również  pomiędzy Państwowym Komitetem ds. Inwestycji i Coca AS-Cola Icecek (Turcja) a także Memorandum  między rządem Tadżykistanu i Turkmall (firmą deweloperską) na budowę centrum rodzinnego wypoczynku i centrum handlowego w Duszanbe (Koszt tego projektu wynosi 50 mln dolarów).

Strona Tadżycka podkreśla również, że ​​porozumienie podpisane w czasie oficjalnej wizyty w Turcji przez Rachmona przewiduje budowę trzech przedsiębiorstw przemysłowych w Tadżykistanie. Całkowity koszt tych projektów wynosi 122 mln dolarów.

Rahmon uczestniczył także w  corocznej ceremonii zwanej "Seb-i Arus", które miało miejsce w dniu 17 grudnia Konya. Uroczystość odbyła się w Centrum Kultury "Mawlana" dla upamiętnienia 739 rocznicy  śmierci wielkiego poety i mistyka Sufi Jalal ad-Din Muhammad Balkhi.

źródło: asiaplus