Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Emomali Rachmon wziął udział w szczycie OUBZ w MoskwiePrezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon uczestniczy w obradach Rady Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym ( OUBZ), która odbywa się dziś w Moskwie. Jak podaje departament Ministerstwa Spraw Zagranicznych Tadżykistanu, dziś rano w Moskwie wydarzeniem rozpoczynającym szczyt OUBZ było spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych, Ministrów Obrony Narodowej oraz sekretarzy wszystkich państw członkowskich

Podczas pierwszego wspólnego spotkania ustalono porządek obrad, które będą obejmować szereg zagadnień międzynarodowych i regionalnych, w tym w obecną sytuację w Afganistanie, interakcję między narodami państw członkowskich OUBZ w sprawie poprawy systemu bezpieczeństwa zbiorowego i zbiorowego reagowania na katastrofy.

Rosyjskie media informują, że  jednym z głównych tematów podczas szczytu w Moskwie będzie zawieszenie członkostwa Uzbekistanu w radzie OUBZ

Przypominamy, że Uzbekistan w dniu 28 czerwca tego roku sam zawiesi ł swoje członkostwo w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, mówiąc organizacja ignoruje Uzbekistan jako członka, a stanowiska i propozycje Uzbekistanu są pomijane.

U źródeł  powstania Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ)leży podpisanie 15 maja 1992 układu taszkenckiego o bezpieczeństwie zbiorowym. Traktat ten podpisały: Armenia, Kazachstan, Kirgistan, Rosja, Tadżykistan i Uzbekistan. Azerbejdżan przystąpił 24 września 1993, Gruzja 9 grudnia 1993, Białoruś 31 grudnia 1993. Traktat ten uprawomocnił się 20 kwietnia 1994.

Sygnatariusze wyrzekli się groźby użycia siły wobec państw trzecich, zadeklarowali nieprzystępowanie do sojuszy wojskowych, zapewnili, że agresja na którekolwiek z państw układu, będzie potraktowane jako atak na całą organizację. Po pięciu latach obowiązywania traktatu - 2 kwietnia 1999 nastąpiło jego odnowienie, jednak już w innym składzie. W międzyczasie organizację opuściły Azerbejdżan, Gruzja i Uzbekistan, tworząc, wymierzoną w dominację rosyjską w regionie organizację GUAM.

7 października 2002 w Kiszyniowie pozostałe sześć państw sygnatariuszy traktatu taszkienckiego powołało Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

źródło: asiaplus, wikipedia