Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Wystawa prac Fariduna Zody w ChinachW Stolicy Chin, w Muzeum Stołecznym w Pekinie odbyła się wystawa prac znanego tadżyckiego artysty Fariduna Zody. Wystawa zatytułowana "O czym myśli Maisun?” Została zorganizowana z okazji 20. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami i Tadżykistanem. Wystawa rozpoczęła się 10 grudnia i trwał do 17 grudnia.Przemawiając podczas uroczystości otwarcia wystawy, tadżycki ambasador w Chinach, Rashid Olimov powiedział, że współpraca w dziedzinie kultury i sztuki odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dobrych sąsiedzkich stosunków między obu krajami.

Zastępca dyrektora Muzeum Stołecznego w Pekinie podkreślił, że wystawa nie była tylko symbolem 20. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami i Tadżykistanem, ale także odgrywa ważną rolę w rozwoju przyjaźni między dwoma narodami.

Faridun Zoda urodził się w 1958 roku w Duszanbe, w Republice Tadżykistanu. W wieku lat 12, uczęszczał do Moskiewskiej szkoły średniej o profilu artystycznym. W latach 1970-76 był studentem w Moskiewskim Instytucie Sztuk Pięknych. W 1993 roku, Faridun zdobył pierwsze miejsce za najlepszy pomnik poświęcony wojnie domowej w Tadżykistanie, zorganizowanej przez rząd Tadżykistanu.  Jest wymieniany jako artysta wybitny w wielu książkach i publikacjach m.in. w : "Młodzi Artyści Tadżykistanu" , "Krajobrazy Gór”.

 

Obecnie. Faridun Zoda jest obywatelem Stanów Zjednoczonych i mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jego prace znajdują się w USA, Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji, Meksyku, Chile, Izraelu i Chinach.

źródło: asiaplus