Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan chce przystąpić do Unii CelnejJak podaje RIA Novosti, Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (EWEA) Sekretarz Generalny Tair Mansurov powiedział w środę, że Tadżykistan zasygnalizował gotowość przystąpienia do Unii Celnej w skład której wchodzą obecnie postsowieckie republiki Rosji, Białorusi i Kazachstanu, aby czerpać korzyści z bliższej integracji gospodarczej."Dziś prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon zapowiedział, że Tadżykistan jest chętny aby przyłączyć się do grona państw  Unii Celnej i zaproponował utworzenie grupy roboczej mającej na celu prace na rzecz członkostwa Tadżykistanu w Unii" , mówi Mansurov.

 


Na podstawie traktatu z 2000 r. o ustanowieniu Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu podpisali w Duszanbe w październiku 2007 r. porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej przestrzeni celnej i Unii Celnej. Umowa przewiduje, że inne państwa należące do EWEA państwa mogą przystąpić do Unii Celnej po złożeniu odpowiednich deklaracji i spełnieniu warunków członkostwa..

W skład EWEA wchodzą obecnie Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan. Armenia, Mołdawia i Ukraina mają status obserwatora.

źródło: asiaplus