Godło Tadżykistanu

Flaga Tadżykistanu

Tadżykistan na 135 miejscu w  Global Competitiveness Report 2012-2013 Global Competitiveness Report 2012-2013 opublikowany przez  World Economic Forum (WEF) umieścił Tadżykistan na 135 miejscu wśród 144 światowych gospodarek. W raporcie opublikowanym na lata 2011-2012, Tadżykistan zajął wspólnie z Federacją Rosyjską 105 miejsce. Kazachstan w tym czasie uplasował się na  89 pozycji. Tegoroczny raport umieszcza Kazachstan na 99-tym miejscu, a Federacja Rosyjska znajduje się na 118-stej pozycji.



Tegoroczne wyniki raportu pokazują, że Szwajcaria  plasuje się na pierwszym miejscu już czwarty rok z rzędu. Singapure pozostaje na drugim miejscu wyprzedzając Finlandię, za która na czwartm miejscu uplasowała sie Szwecja. Te i inne północne i zachodnie kraje europejskie dominują w top 10 z (Holandia, Niemcy i Wielka Brytania odpowiednio uplasowały się na 5, 6 i 8 miejscu. Stany Zjednoczone (7.), Hong Kong (9.) i Japonia (10) wypełnia dominującą światową dziesiątkę).

Globalny raport konkurencyjności (ang. Global Competitiveness Raport) – rezultat corocznego badania porównawczego warunków rozwoju gospodarczego przeprowadzanego przez Światowe Forum Ekonomiczne. Określa on zdolności poszczególnych państw do zapewnienia długookresowego wzrostu gospodarczego.

Raport został po raz pierwszy opublikowany w 1979 roku i jest systematycznie poszerzany o nowe państwa (obecnie obejmuje 134). Początkowo raport zawierał 1 ranking opracowany pod kierownictwem Jeffreya Sachsa - Indeks Konkurencyjności (ang. Competitiveness Index) mający wskazywać podstawy średnio- i długoterminowego szybkiego rozwoju gospodarczego. W 2000 roku zmieniono jego nazwę na Indeks Wzrostu Konkurencyjności (ang. Growth Competitiveness Index) dla odróżnienia od bieżącego indeksu mikroekonomicznej konkurencyjności pod różnymi nazwami w różnych raportach. Od 2004 zastępowane są przez Globalny Indeks Konkurencyjności (ang. Global Competitivenss Index) opracowany we współpracy z Xavierem Sala-i-Martinem, profesorem ekonomii w Columbia University. Obliczany jest na podstawie 90 czynników. 2/3 z nich pochodzi z sondażu tysięcy dyrektorów z prawie wszystkich badanych krajów.

źródło: asiaplus/wikipedia